واحد مددکاری

واحد مددکاری مؤسسه خیریه کارآفرینان آرا شمیران، همگام با اهداف تعریف شده مؤسسه و در راستای توسعه علمی و حمایت از نیروی کار، خدماتی را به مددجویان که نیروی کار تازه نفس با توان مالی نامناسب هستند، ارائه می‌کند.


شکل‌گیری خدمات مددکاری اجتماعی توسط دولت‌ها، به بعد از جنگ جهانی دوم و پیامدهای ناشی از آن مانند بی‌سرپرستی فرزندان و … برمی‌گردد.
به‌صورت کلی، مددکاری شغلی است که مبتنی بر عشق، هنر، برقراری ارتباطات اجتماعی و علم است.

در مددکاری، فرد مددجو شامل شخص و خانواده او می‌شود که در شرایط نامناسبی قرار گرفته‌اند و بدون دخالت سازمان، مؤسسه یا فرد حرفه‌ای یعنی مددکار اجتماعی قادر به حل و فصل مشکل خود نمی‌باشد.

طبق این تعریف، مددکار ضمن تلاش در جهت کاهش مشکلات مددجو کمک می‌کند، فرد یا گروه منابع و استعدادهای خود را بشناسد و همچنین از قابلیت‌ها خود فرد در جهت حل مشکلات فردی و خانوادگی خویش بهره می‌گیرد تا بتواند سطح رفاه فردی و اجتماعی خویش را به کمک توانایی‌های خود ارتقا بخشد.

واحد مددکاری با ایجاد رابطه‌ای مبتنی بر اعتماد، برای مشاهده‌ی مستقیم رفتارها و ارتباطات مددجویان، وارد زندگی آن‌ها شده و پس از تشکیل پرونده، مصاحبه و بررسی نتایج روانشناسی به بررسی تمامی مشکلات اظهارشده‌ی مددجویان می‌پردازد و تلاش می‌کند با ارائه راهنمایی‌های لازم و کمک به رفع موانع و مشکلات موجود، به مددجو توانایی شناخت استعدادها، توانمندی‌ها، امکانات درونی و بیرونی خود و خانواده را ارائه می‌دهد تا به سمت حل مشکلات قدم برداشته و به مرور این قدرت را پیدا کند که به صورت مستقل و خودکفا و با کارایی بیشتر به زندگی خویش ادامه دهد.

رسالت واحد مددکاری این است که بین بیمار و رفاه اجتماعی مددجویان سازگاری و وفاق ایجاد کند. مهم‌ترین بحثی که در اهداف مددکاری مطرح است «قادرسازی»، «استقلال» و «خوداتکایی» مددجویان است.

خدمات واحد مددکاری، در سه حوزه‌ی آموزشی، حمایتی و فرهنگی ارائه می‌شود.

حمایت تحصیلی شامل:

۱- پرداخت کمک هزینه شهریه دانشگاه، آموزشگاه و مدرسه و تهیه‌ی کتب آموزشی و کمک آموزشی.

۲- فراهم آوردن امکان حضور در کارگاه‌ها و همایش‌های موفقیت.

۳- برگزاری کارگاه‌های آموزشی از جمله مهارت‌های زندگی، موفقیت و برنامه‌ریزی.

۴- برگزاری کلاس‌هاب تقویتی و آموزشی در رشته‌های مختلف.

۵- برگزاری کلاس‌های آموزشی تخصصی مهارت‌آموزی.

۶- برگزاری برنامه‌های فرهنگی، ورزشی تفریحی.

۷- کمک به تهیه‌ی لوازم منزل.

۸- ارائه خدمات درمانی شامل خدمات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاه.