فعالیت-داوطلبانه-min

داوطلب کسیت ؟
داوطلب به فردی گفته میشود که راغب به انجام کاری باشد، اما منظور از عبارت کار یا مشارکت داوطلبانه که معادل "Volunteering" در زبان انگلیسی است مجموعه اقداماتی است که فرد یا افراد بدون اجبار و انتظارات مالی انجام میدهند. هدف افراد از انجام کارهای داوطلبانه ممکن است شخصی باشد. مثلاً برخی دانشجویان در کشورهای اروپایی و آمریکایی قبل از ورود به بازار کار برای با ارزش شدن رزومه خود ترجیح میدهند چند ماهی بصورت داوطلب در شرکتها و سازمانها مشغول بکار باشند. دانشجو در فرصت پیش آمده میتواند مهارتهای خود را بسنجد و یا افزایش دهد تا در هنگام ورود کامل به بازار کار به عنوان فردی که فاقد تجربه و سابقه کار است تلقی نشود. کارفرما نیز میتواند از فعالیت چند ماهه دانشجویان در شرکت یا سازمان خود بهرهمند شود و در صورت نیاز افرادی را که توانایی بیشتری دارند شناسایی و استخدام کند .

1. تدریس داوطلبانه در خیریه ها:
یکی از مهمترین فعالیتهایی که شما میتوانید در خیریه ها انجام دهید، به اشتراک گذاشتن توانایی ها و مهارت های خودتان است . شما میتوانید به عنوان معلم برای تدریس داوطلبانه به کودکان کار در خیریه آرا داوطلب شوید . هدف از تدریس داوطلبانه، بالا بردن مهارتهای آموزشی و فرهنگی، بالا بردن خلاقیت، انجام بازیهای فکری، کاردستی و… میباشد . که این گام بزرگی در جهت توانمند سازی توان خواهان تحت حمایت می‌باشد.

2. برگزاری بازارچهی خیریه:
برگزاری بازارچه خیریه عملی خیرخواهانه است که در راستای تامین هزینه ها و ایجاد فرصت درآمدزایی برای جوانان فعالیت دارد . اگر شما دارای فن بیان و روابط عمومی خوبی هستید و محصولی برای عرضه کردن دارید میتوانید در برگزاری این بازارچه ها همکاری داشته باشید . باید بدانید که معمولا بازارچه ها در همه فصلهای سال در قسمتهای مختلف شهرها دایر هستند . هدف از برگزاری بازارچه های خیریه اشتغالزایی برای جوانان است که عواید آن صرف آموزش و اشتغال فرزندان ترخیص شده از بهزیستی و کودکان کار و به طور کلی نیازمندان میشود.

3. حضور در مراسم ها و ایونت های خیریه:
در مناسبت های مختلف مراسم های مختلفی در سطح شهر به منظور آشنا سازی مردم با خیریه و رسالت آن برگزار میشود که برگزاری این مراسم یا ایونت های خیریه بدون حضور داوطلبان امکان پذیر نیست. اگر شما فردی خوش صحبت و صبور و یا نیروی اجرایی خوبی هستید به راحتی میتوانید با فعالیت در این حوضه با خیریه آرا همراهی داشته باشید.

4. فعالیت در زمینهی مستند سازی و عکاسی:
مستندسازی فیلم و عکاسی و ثبت فعالیتهای مختلف خیریه و داوطلبین بی ارتباط با کار تبلیغاتی نمی باشد . این فعالیتها باعث ترویج کار خیر و حس اطمینان خیرین میشود . این گونه فعالیتها نیازمند داوطلبینی خلاق و هنردوست است که بتوانند به ثبت دقیق رویدادها بپردازند، داوطلبین مستندساز باید پیش از شروع مراسمات تا آخرین لحظات در برنامه حضور داشته و به محض پایان هر برنامه اقدام به آماده سازی، ادیت و ارسال تصاویر جهت تهیه اخبار و انتشار در کانالها و سایت خیریه کنند .

5. منتورینگ شغلی :
منتورینگ چیست؟
منتورینگ را معمولاً به این صورت تعریف می‌کنند: یک رابطه‌ی حرفه‌ای که طی آن، یک شخص باتجربه و آگاه (منتور) به فرد دیگری کمک می‌کند تا مهارت‌ها و دانشش را در زمینه‌ی حرفه‌ای مشخصی ارتقا دهد.
منتور کیست؟
منتور شخصی است که دارای تجربه در یک زمینه‌ی تخصصی است و می‌تواند به شخص دیگری که تجربه‌ی کمتری در همان زمینه دارد کمک کند.
مدت مدیدی است که منتورینگ به عنوان ابزاری مهم برای رشد شغلی مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از روان‌شناسانِ شغلی همواره به افراد توصیه می‌کنند که یک منتور برای خود پیدا کنند، چه به صورت غیررسمی و چه در قالب برنامه‌های سازمان‌یافته. فارغ از اینکه منتور و فرد چطور به یکدیگر وصل شده‌ باشند، اخلاق چنین حکم می‌کند که رابطه‌ی آنها باید بر اساس رفتار حرفه‌ای و احترام برای هر دو طرف شکل بگیرد. منتورینگ یک فرآیند پویاست و بهره بردن از شبکه‌ای از منتورها باعث می‌شود تا فرد با چندین منتور که هر کدام در زمینه‌ای خاص تبحر دارند آشنا شود و از تجربیات‌شان استفاده کند.
لذا با توجه به نیاز هر مددجو در راستای اشغال هر مددجو به یک منتور احتیاج دارد.