آموزش‌ فنی و حرفه‌ای سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در ساختار نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه‌ای دارد.

این سازمان به عضویت رسمی سازمان جهانی آموزش‌های مهارتی (TVTO) در آمده و کد دوره‌های آموزشی آن تحت نظر سازمان جهانی کار (LIO)  تعریف شده است و مدارک صادره از سوی این سازمان اعتبار بین‌المللی دارد.

آموزش های فنی و حرفه ای

آموزش‌های فنی وحرفه‌ای انجام فعالیت‌هایی است که می‌تواند فرد را برای احراز شغل حرفه کسب و کار آماده نماید یا کارایی و توانایی وی را در انجام آن افزایش دهد.

این آموزش‌ها کسب مهارت‌ها را در راستای تکنولوژی وعلوم وابسته به همراه دانش‌های خاص مربوط به شغل در بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی می‌باشد.

آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با هدف انتقال مهارت‌های مختلف به فراگیران و نیز اشتغال فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها از طریق مزدبگیری و خوداشتغالی توسط سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای پیگیری می‌شود.

این آموزش‌ها به سبب انعطاف‌پذیری نشأت گرفته از خصیصه‌های بازار کار و اوضاع اقتصادی کشور و نیز به دلیل آموزش و ایجاد مهارت‌های لازم در افراد برای توانایی در احراز مشاغل، نقش به سزایی در اشتغال دارد.

این آموزش‌ها هم مهارت‌های خاص مورد نیاز صنعت و هم مهارت‌های عمومی بازار کار را فراهم می‌سازد و همچنین برای شاغلینی که به دلیل تغییرات تکنولوژی دچار کاهش کارایی می‌شوند امکان به روز شدن و تکمیل مهارت را فراهم می‌کند.

لذا به این نوع آموزش ها به عنوان ابزاری برای مقابله با بیکاری بالاخص بیکاری ساختاری که ناشی از تغییرات در اقتصاد جهانی می‌باشد، نگریسته می‌شود.

در واقع خصیصه این آموزش‌ها، نوعی پرورش کارآفرینی است، به این معنی که افراد پس از کسب مهارت و تخصص دانش فنی، قادر خواهند بود که فرصت‌های شغلی مناسبی را به دست آورند و یا در نهایت فرصت شغلی ایجاد نمایند.

فعالیت موسسه خیریه آرا

   مؤسسه خیریه کارآفرینان آرا در این راستا بدین شکل ارائه خدمت می‌کند که پس از ورود هر مددجو به دفتر مؤسسه و پس از انجام ارزیابی‌های اولیه، تست‌های استعدادیابی توسط واحد روانشناسی انجام گرفته و بر این مبنا، مشاوره تحصیلی و شغلی صورت می‌گیرد.

سپس مددجویان جهت حرفه‌آموزی و اخذ مدرک معتبر به آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای ارجاع داده می‌شوند  تا زمینه خودکفایی آنها فراهم شود.

خیریه آرا با هدف بهره‌مندی هرچه بیشتر مددجویان از فرصت‌های آموزشی و امکان دسترسی برابر به فرصت‌های آموزشی و شغلی درحال ارائه خدمت می‌باشد.

 

آموزش مهارت های فنی و حرفه‌ای
سازمان فنی و حرفه ای

 

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] به ذکر می باشد آموزش‌های فنی وحرفه‌ای انجام فعالیت‌هایی است که می‌تواند فرد را برای احراز […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *