توانایی‌‌های هوشی و شخصیتی

برای انتخاب یک شغل ابتدا باید به توانایی‌های هوشی خود که یک موضوع ضروری برای پشت‌سر گذاشتن کنکور و خواندن درس‌ها لازم می باشد، توجه کنیم.

در ابتدا فرد لازم است با اقتضاهای رشته تحصیلی را از نظر توانایی‌های ذهنی، شخصیتی، پشتکار و عوامل عاطفی باشد.

 

مشاوره-شغلی

هرگز نباید بچه‌ها را از نظر توانایی ذهنی محدود در نظر گرفت مگر آن‌که پایه‌های تحصیلی ضعیف باشد و نتوانند آن‌ها را برای قبولی در رشته موردنظر ارتقا دهند.

میتوانیم برای بررسی اقتضای شخصیتی و عاطفی شغلی و جمع‌آوری اطلاعات در این حیطه، به افرادی که در آن شغل مشغول به کار هستند و دارای تجربه کافی می باشند یا همچنین یک به روان‌شناس ماهر، مراجعه کرده و ویژگی‌های مربوط به شغل و مشکلات و ویژگی‌های عاطفی لازم برای موفقیت در آن شغل را مورد تحلیل‌ قرار داده و با ویژگی‌ها و شخصیت خود مقایسه کرد تا بتوانیم به نتایج ارزنده ای دست یابیم.

برای مهندس الکترونیک یا دندان‌پزشک یا داروساز یا وکیل‌ بودن، باید تا حدودی به عوامل شخصیتی که اقتضای هر شغلی است، توجه نمود.

برای مثال: برای انتخاب شغل حسابداری، فرد باید دارای ویژگی درونگرا، تمرکز فراوان باشد و ارتباط با مردم، نیاز اساسی این شغل می باشد. البته در حیطه شغل پزشکی، روحیه مردمی زیاد ضروری می باشد. همچنین روان‌شناسان باید مردم‌ دوست باشند و مهارت‌های ارتباطی اجتماعی، ذهن خلاق و تحلیل گر داشته باشد. در شغل وکالت خصوصیت اجتماعی ، صبور و دارابودن قدرت استدلال بالا اهمیت زیادی دارد.

بازارکار و اقتصاد

 

کسب درآمد برای تامین زندگی بخش مهمی از انگیزه تمام افراد در انتخاب شغل،  است. جامعه به برخی رشته‌ها نیاز کمتری دارد و بازار کارشان کمتر است.

متاسفانه در جامعه ما گروهی از افراد از رونق بازارکار مطلع نیستند و فقط به‌دلیل علاقه یا عنوان یک رشته یا تلفیق این دو، شغلی را انتخاب می‌کنند و بعد از مدتی که متوجه می‌شوند با توانایی‌هایی که به دست آورده‌اند نمی‌توانند درآمد کسب کنند و به تغییر شغل اقدام میکنند.

دیدگاه رویایی در انتخاب رشته تحصیلی به‌ خصوص در دوره نوجوانی، سبب می شود که در آینده فرد را در انتخاب شغل دچار بحران و پشیمانی کند. در نظر گرفتن واقعیت‌ها و توجه به نیازهای جامعه قبل از انتخاب رشته‌ تحصیلی، اهمیت زیادی دارد. معمولا جوامع هر ۱۰ سال دچار تغییراتی در میزان نیاز به شغل می‌شوند که باید به این نکته نیز توجه داشت. مثلا در سال‌های ۶۴-۶۳ که کامپیوتر هنوز وارد ایران نشده بود، رشته کامپیوتر به‌طور تخصصی وجود نداشت. بعد از جنگ، نیاز به این رشته بالا رفت و فارغ‌التحصیلان آن در اوج بازار کار بودند. بعد از ۱۱-۱۰ سال، فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر فراوان شدند و شغل‌های مربوط به آن از رونق افتاد. به‌طور نسبی فرد باید هنگام انتخاب رشته نه‌ تنها به ویژگی‌های شخصیتی، ذهنی و عاطفی خود بلکه به بازارکار مربوط به رشته نیز توجه کند و با مشورت با افراد با تجربه که از هر ۲ بعد مطلع هستند، آینده شغلی خوبی برای خود رقم بزند.

 

انتخاب-شغل-مناسب

نقش آگاهی در زندگی

افراد زیادی به رشته خاصی علاقه دارند و از نظر شخصیتی هم مناسب آن هستند ولی توانایی قبول‌شدن در رشته مربوطه را در دانشگاه سراسری ندارند و به همین دلیل رشته دیگری را انتخاب می‌کنند.

درحالی‌که می‌توانند در دانشگاه آزاد در منطقه‌ای دور در رشته موردنظر خود تحصیل کنند اما این سختی را به‌خود نمی‌دهند. از نظر روان‌شناسان، این‌که فرد به‌خود سختی بدهد و در رشته موردعلاقه‌اش تحصیل کند، بهتر از این است که تا بعد از چند سال، بهداشت روانی‌اش مختل شود و از نظر معیشتی مشکل پیدا کند. متاسفانه هنوز بیشتر مردم بینش کافی به تحولات دنیا ندارند و به‌صورت تصادفی و احساسی تصمیم‌هایی می‌گیرند که چندان به صلاح نیست.

دنیا در اختیار کسانی است که آگاهی و قدرت پیش‌بینی دارند و گذران مراحل سنی و آینده را درنظر می‌گیرند.

آموزش های فنی و حرفه ای

لازم به ذکر می باشد آموزش‌های فنی وحرفه‌ای انجام فعالیت‌هایی است که می‌تواند فرد را برای احراز شغل حرفه کسب و کار آماده نماید یا کارایی و توانایی وی را در انجام آن افزایش دهد.

آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با هدف انتقال مهارت‌های مختلف به فراگیران و نیز اشتغال فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها از طریق مزدبگیری و خوداشتغالی توسط سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای پیگیری می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *