واحد اشتغال موسسه خیریه آرا شمیران
اشتغال

 واحد اشتغال و کارآفرینی مؤسسه خیریه کارآفرینان آرا شمیران، فعالیت خود را از مهر ماه سال 96 با رویکرد اشتغال حمایت شده شروع کرده است. اشتغال حمایت شده، خدماتی است که به فرد کمک می‌کند تا کارهای رقابتی را که در یک محیط کار یکپارچه انجام می‌شود، به دست آورد. کارفرمایان به‌طور مستقیم به مشاغل مرتبط با نقاط قوت، منابع، توانایی‌ها و منافع خود پیوسته‌اند. علاوه‌براین، پشتیبانی‌های فردی برای یادگیری و حفظ شغل در دسترس افراد است. مددجویان متقاضی اشتغال جهت یافتن کار، حرفه‌آموزی و استعدادیابی به این واحد ارجاع داده می‌شوند.

واحد اشتغال موسسه خیریه آرا شمیران
راهنمای شغلی

یکی از اساسی‌ترین نقش‌ها در تکنیک شغل حمایت شده، راهنمای شغلی است. راهنمای شغلی کسی است که به افراد جامعه هدف کمک می‌کند تا با استفاده از تکنیک حمایت شده، شغل مورد نظر خود را پیدا و حفظ کنند. مهم‌ترین نقش راهنمای شغلی، حمایت از افراد در پیدا کردن «کار واقعی برای پرداخت واقعی» است، درحالی‌که خدمات ارزشمندی برای کسب‌وکار نیز ارائه می‌دهد. به این ترتیب، راهنمای شغل با دو گروه از افراد در ارتباط است: فرد جویای کار و کارفرما. این دو نقش، نیاز به مهارت‌های منحصر به فرد و متفاوت دارند.

واحد اشتغال موسسه خیریه آرا شمیران
 همیار شغلی

همیار شغلی از بدو ورود مددجویان در کنار آن‌ها خواهد بود و به کارجویان در بالا بردن اعتماد به نفس، ارزیابی و کشف توانمندی‌ها و استعدادها و اهداف شغلی کمک می‌کند. علاوه بر موارد ذکر شده، همیار شغلی در تهیه‌ی رزومه کاری، پروفایل شغلی، جستجوی کار و در نهایت پشتیبانی و حمایت در محیط کار به کارجویان خود کمک می‌کند. لازم به ذکر است اشتغال حمایت شده از پنج مرحله تشکیل شده است.  از مزایای اشتغال با استفاده از رویکرد اشتغال حمایت شده، می‌توان به ایجاد فرصت‌های شغلی و برابر برای تمام اقشار جامعه بر اساس محدودیت‌ها، علایق، استعدادها و توانمندی‌های فردی آنها، حرفه‌آموزی کارجویان و درنهایت اشتغال کارجویان و حمایت از آنها، حتی پس از اشتغال اشاره نمود. نکته قابل توجه در این روش این است که بر پایه‌ی کرامت و فردیت کارجویان بنا شده و به اصطلاح برای همه‌ی افراد نسخه‌ای واحد نمی‌پیچد.

واحد اشتغال موسسه خیریه آرا شمیران
آموزش های حمایت شده

آموزش حمایت شده، اقدامات عملی و فردی برای کمک به جوانان و مددجویان تحت پوشش موسسه در جهت دستیابی به اهداف آموزشی خود می‌باشد. هدف از آموزش حمایت شده، جمع‌آوری منابع برای به حداکثر رساندن فرصت‌های آموزشی و در نتیجه اشتغال کارآمد، مفید و اقتصادی است. برنامه‌های آموزش حمایت شده، پشتیبانی و خدماتی را ارائه می‌دهند که بیش از خدمات آموزشی موجود در موسسات آموزشی دیگر هستند. لازم به ذکر است این برنامه‌ها از هر فرد تا فرد دیگر متفاوت تعریف و تدوین می‌شود.

واحد اشتغال موسسه خیریه آرا شمیران
مزایای آموزش های حمایت شده

از جمله مزایای آموزش حمایت شده، می‌توان به استعدادیابی، دسترسی به فرصت‌های برابر آموزشی، حمایت و پشتیبانی جهت اتمام دوره آموزشی، حرفه‌آموزی و ارتقای تحصیلی و توانمندسازی و افزایش کارکرد اجتماعی اشاره نمود. خدماتی که واحد آموزش حمایت شده به جوانان تحت پوشش خود ارائه می‌دهد، شامل امکان انجام مشاوره تحصیلی، پرداخت هزینه شرکت در کلاس‌های آموزشی، پرداخت هزینه حرفه‌آموزی و پرداخت شهریه مدرسه و همچنین ایجاد امکان ادامه تحصیل برای مددجویان بازمانده از تحصیل می‌باشد.

واحد اشتغال موسسه خیریه آرا شمیران
 مراحل آموزش حمایت شده

مراحل آموزش حمایت شده به این صورت است که مددجویان پس از تشکیل پرونده در واحد مددکاری به واحد روانشناسی ارجاع داده می‌شوند تا مورد ارزیابی روان‌شناختی قرار ‌گیرند و سپس براساس علاقه‌مندی، آزمون‌های استعدادیابی و هوش مشاوره تحصیلی دریافت می‌کنند. اگر مددجویان دچار بازماندگی تحصیلی باشند، امکان ادامه تحصیل در مدرسه برای آنها فراهم می‌گردد و همچنین در صورت علاقه‌مند بودن به فراگیری حرفه و مهارت‌های خاص، جهت فراگیری حرفه مورد نظر راهنمایی و به مراکز فنی و حرفه‌ای ارجاع داده می‌شوند تا آموزش‌های لازم را دریافت نمایند و بدین شکل امکان دسترسی به فرصت‌های آموزشی برابر و همچنین یادگیری حرفه‌های کاربردی که امکان ورود افراد را به بازار کار واقعی مهیا می‌کند برای جوانان و مددجویان این موسسه فراهم خواهد شد.